středa 26. března 2014

Sladové müsli tyčinky

S příchodem jara nás sluníčko tahá ven na různé výlety a projížďky na kole. A na podobné akce se vždy hodí nějaká ta "energie sbalená na cesty".

Kdysi dávno jsem si objednala celkem velké množství sladu a nyní jsem na něj při "revizi" zásob narazila. Velká piksla sladu na mě smutně koukala, že už by jako bylo na čase. Tak jsem ho kluka použila právě pro výrobu müsli tyčinek. A zadařilo se.

Proč ječný slad?
Jedná se o přírodní sladidlo, které se vyrábí z naklíčeného zrna ječmene. Protože se jedná především o komplexní sacharidy, uvolňuje se energie narozdíl od jednoduchých cukrů postupně. Nezpůsobuje tedy kolísání hladiny krevního cukru a je vhodný i pro cukrovkáře. Ale přestože je sladidlo plné minerálů a prospěšných látek, stále je to jen sladidlo a nemělo by být každodenní součástí jídelníčku.

Jedinou nevýhodu vidím v poněkud specifické chuti a nízké sladivosti. Proto se sladem nerada sladím různé moučníky, je třeba ho přidat opravdu hodně a těsto je pak velmi těžké, hutné a mokré. Navíc má díky obsahu enzymů "úžasnou" schopnost vše rozředit. Máte jáhlovou kaši a nechcete používat lžičku? Šup do toho slad a můžete to vypít :) Ale do müsli tyčinek? Proč ne?!

A co by to bylo za energy tyčinky bez uvedených výživových hodnot? Proto jsem si dala tu práci a trochu "zapařila" na kalorických tabulkách. Uvedla jsem hodnoty na celý plech a poté na mnou vytvořených 32 tyčinek. Ale je jen na Vás, na kolik tyčinek plech rozdělíte.


Sladové müsli tyčinky
(1 plech)

Suroviny:
Suché suroviny:
500 gramů ovesných vloček
100 gramů kokosu
300 gramů slunečnicových semínek
100 gramů vlašských ořechů
200 gramů rozinek
50 gramů goji

Mokré suroviny:
2 polévkové lžíce kokosového oleje
400 gramů ječného sladu (Sladěnka, Sladovit,...)

+ kokosový olej na vymazání plechu

Postup:
    1. Ovesné vločky smíchejte s kokosem a nasucho na pánvi opražte. Možná si budete množství rozdělit na více dávek, aby se na pánev vše vešlo :) Přesypte do mísy.
    2. Stejně tak nasucho opražte slunečnicová semínka a vlašské ořechy.
    3. Všechny opražené suché suroviny smíchejte v míse s rozinkami a goji.
    4. Hluboký pekáč vymažte kokosovým olejem. Vedle pekáče si připravte misku s vodou (opravdu teď, pak už na to nebude čas :))
    5. Připravte si velký (opravdu velký) hrnec. Na mírném ohni zahřejte kokosový olej, přidejte odměřené množství sladu a za stálého míchání nechte zpěnit. Vypněte sporák.
    6. Do sladu přisypte suchou směs a míchejte a míchejte. Doporučuji použít vařečku, lžíce by to "neutáhla". Konzistence bude hodně lepivá, ale neztrácejte nervy.
    7. Řádně promíchanou směs vyklopte do vymazaného pekáče a rozprostřete.
    8. Lehce si navlhčete ruce a směs pečlivě upěchujte. Nebojte se použít trochu síly. Pokud máte ruční váleček, můžete si vzít na pomoc ten :)
    9. Nakrájejte a nechte dvě hodiny ztuhnout.


Nyní se mě určitě zeptáte na trvanlivost... Těžko říct, ale myslím, že i měsíc by vydržet mohly :)

P.S. Dobré duše v komentářích radí použít na upěchování prkýnko a pořádně se do něj opřít. A aby se člověk nezašpinil, zkuste směs upěchovat přes pečící papír :)

čtvrtek 20. března 2014

Slunečnicové paté

Nebýt blogu, tak tento recept ani nevznikl. Nedávno mě u příspěvku na kešu paté zaujal komentář, zda by to nešlo udělat ze slunečnicových semínek. Moje první myšlenka? Ani náhodou, to bude hnusný! Ale druhá? Možná by to přeci jen šlo...

A tak jsem spojila dva své oblíbené recepty. A to již zmiňované kešu paté spolu s pomazánkou ze sušených rajčat. Už při přípravě jsem byla nadšená a bylo mi jasné, že to bude dobrůtka. A nemýlila jsem se.
 
Paté jsem použila jako "pomazánku" na luštěninové placičky a nebo jsem ho nakrájela na kostičky a ozdobila s ním teplý salát z brokolice a červených fazolí. To vypadalo hrozně efektně (skoro jako nějaký tuňák) a navíc to dá salátu zase jiný šmrnc.

Slunečnicové paté

Suroviny:
100 gramů slunečnicových semínek
20 gramů sušených rajčat (ne v oleji)
2 polévkové lžíce lahůdkového droždí
1 cibule
3 stroužky česneku
1 polévková lžíce oleje
kousek červené řepy (nemusí být - jen pro barvu)
2 polévkové lžíce citronové šťávy
100 + 300 ml vody
5 gramů práškového agaru (polovina pytlíčku)
3 polévkové lžíce sójové omáčky Shoyu
1 čajová lžička soli
2 čajové lžičky uzené papriky
2 čajové lžičky provensálského koření
 
Postup:

    1. Slunečnicová semínka si namočte minimálně 2 hodiny předem - lépe přes noc. Stejně tak zalijte rajčata 100 ml vody a nechte nabobtnat.
    2. V menším hrnci rozpalte olej a zpeňte najemno nakrájenou cibulku. Nechte restovat. Po chvíli přidejte uzenou papriku, provensálské koření a promíchejte. Přilejte asi 100 ml vody a minutku duste.
    3. Mezitím si agar rozmíchejte v 200 ml vody a přilejte do hrnce, přiveďte k varu a nechte minutku provařit. Odstavte.
    4. Slunečnicová semínka slijte, opláchněte a vhoďte do koktejlového mixéru. Přidejte lahůdkové droždí, česnek, citrónovou šťávu, Shoyu, červenou řepu, rajčata i s máčecí vodou a promixujte.
    5. Ještě horkou vodu s agarem a kořením nalijte do mixéru k rozmixované slunečnicové směsi. Mixujte 2 minuty na vysoké otáčky, dokud nebude konzistence dokonale hladká.
    6. Srnčí hřbet nebo jinou vhodnou formu vypláchněte studenou vodou a směs do ní vylejte. Nechte zchladit.
    7. Ztuhlé a vychlazené paté vytáhněte z lednice a nožem opatrně po stranách odlepte.
    8. Teď už jen nakrájejte a můžete podávat :)


čtvrtek 13. března 2014

Zázvorové placičky z naklíčených fazolek adzuki

Poslední dobou je ze mě klíčící maniak.  Už je to takový můj rituál, vstanu - propláchnu klíčky, přijdu zpráce - propláchnu klíčky, než jdu spát - propláchnu klíčky. Popřípadě sklidím klíčky. A věříte, že mě to vůbec neotravuje?

Je úplně úžasné sledovat, jak rychle se z těch zakonzervovaných luštěnin a semínek stávají vitamíny a minerály nabité mladé rostlinky. Venku všechno začíná pučet a příroda jako by nám říkala, že i my máme jíst klíčky. Ovoce a zelenina stojí v březnu za starou bačkoru a proto jsou klíčky ideálním řešením, jak doplnit tolik potřebné vitamíny. A za pár švestek.

I když se rozhodnete klíčky tepelně upravit, stále to je lepší varianta než neklíčit vůbec. Berte to tak, že luštěnina je vlastně konzerva, která vydrží několik let. Tím, že jí naklíčite jí odemknete, zajistíte si lepší stravitelnost a vytěžíte z ní maximum. Více jsem psala zde.

Naklíčené luštěniny buď sezobete syrové a nebo lehce upravíte. Stačí na pár minut hodit s nějakým kořením na pánev. Nebo rozmixovat a udělat placičky. A tak jsem udělala i já v případě těchto zázvorových adzuki placiček.
 


Zázvorové placičky z naklíčených adzuki
(4 - 6 porcí)

Suroviny:

cca 900 gramů naklíčených adzuki (já použila cca 300 gramů v suchém stavu)
75 gramů ovesných vloček
kousek zázvoru (o velikosti palce)
2 stroužky česneku
3 polévkové lžíce sójové omáčky Shoyu
1/2 čajové lžičky čilli koření
1 čajová lžička tymiánu
1 čajová lžička oregána
1 čajová lžička soli
1/2 čajové lžičky drceného kmínu
2 polévkové líce čerstvé/sušené pažitky
olej dle potřeby

Postup:
  1. Ovesné vločky dejte do nožového mixéru a umixujte na mouku. Mouku někam přesypte. Nyní dejte do mixéru naklíčené adzuki dejte do nožového mixéru spolu se sójovou omáčkou, česnekem, kořením, solí a promixujte. Aby se směs lépe promixovala, můžete přidat trochu vody, ale opravdu jen trochu. Výsledná směs nebude zcela hladká, struktura bude spíše taková hrudkovitá.
  2. V míse smíchejte rozmixovanou směs spolu s ovesnou moukou a nechte půl hodinky odstát.
  3. Rozpalte si pánev - buď můžete přidat trošku oleje, nebo opékejte na sucho. Hmota není uplně tuhá, proto vždy na pánev udělejte pomocí lžíce placičku.
  4. Opékejte z obou stran do zlatova.
My měli placičky s jáhlovou majonézou, salátem z červené řepy a mrkve, pickles s řasou a čerstvými čočkovými klíčky.

úterý 4. března 2014

Kešu paté

S tímto receptem se na internetu nejčastěji setkáte pod názvem kešu sýr. Ale sýr to připomíná jen z rozjetého vlaku. Když jsem dala ochutnat normálním (rozuměj klasicky se stravujícím) lidem, po chvilce přemýšlení to přirovnali k paštice. K paštice?! To snad ne! Sice jsem paštiku nejedla pěknou řádku let, ale matně si na ní vzpomínám. A musím uznat, že strukturou to skutečně připomíná něco jako paštiku nebo šunkovou pěnu, která se dá krájet. Ovšem s chutí sýra. Slušný hybrid, nemyslíte?


Kešu paté
Suroviny:
100 gramů kešu ořechů
6 polévkových lžic lahůdkového droždí
1 stroužek česneku
šťáva z poloviny citrónu
100 + 300 ml vody
5 gramů práškového agaru (polovina pytlíčku)
1 čajová lžička soli
oblíbené koření

Postup:

    1. Kešu ořechy si namočte minimálně 2 hodiny předem - lépe přes noc.
    2. Agar rozmíchejte v 300 ml vody a přiveďte k varu. Nechte minutku provařit a odstavte.
    3. Kešu slijte, opláchněte a vhoďte do koktejlového mixéru. Přidejte droždí, česnek, citrónovou šťávu, sůl, oblíbené koření, zalijte 100 ml vody a mixujte do hladké konzistence.
    4. Ještě horkou vodu s agarem nalijte do mixéru k rozmixované kešu směsi. Mixujte 2 minuty na vysoké otáčky.
    5. Srnčí hřbet nebo jinou vhodnou formu vypláchněte studenou vodou a směs do ní vylejte. Nechte zchladit.
    6. Ztuhlé a vychlazené paté vytáhněte z lednice a nožem opatrně po stranách odlepte.
    7. Teď už jen nakrájejte a můžete podávat :)