Už jsem někdy určitě psala, že jsem křeček, sysel a já nevím jaké další zvířátko. A když už mám doma občas tempeh, mám ho opravdu dlouho. Zpracuji ho většinou až když se pomalu začíná zelenat. Původně jsem chtěla ravioli dělat s náplní z červené řepy a posypané vlašskými ořechy, ale tento recept si nechám na příště. Alespoň se máte na co těšit. Těsto je univerzální a můžete ho použít jak na slanou náplň, tak i na sladkou. Úplně si představuju tu dobrotu s makovou nápní a švestkovou omáčkou a nebo ořechovo-datlovou náplní s kešu polevou. Mňam.
Špaldové ravioli plněné tempehem
(6 porcí)
Suroviny:
Těsto:
500 gramů hladké špaldové mouky + trochu na vyválení
250 ml studené vody
2 polévkové lžíce sezamového oleje
1/2 čajové lžičky soli
Náplň:
1 uzený tempeh (3/4 by mělo být dostatečné množství, mně náplň zbyla)
8 polévkových lžic vody
2 polévkové lžíce sójové omáčky Shoyu
2 stonky jarní cibulky
+ oblíbená omáčka na těstoviny
500 gramů hladké špaldové mouky + trochu na vyválení
250 ml studené vody
2 polévkové lžíce sezamového oleje
1/2 čajové lžičky soli
Náplň:
1 uzený tempeh (3/4 by mělo být dostatečné množství, mně náplň zbyla)
8 polévkových lžic vody
2 polévkové lžíce sójové omáčky Shoyu
2 stonky jarní cibulky
+ oblíbená omáčka na těstoviny
Postup:
- Špaldovou mouku nasypte do mísy a smíchejte se solí. Přidejte sezamový olej a vodu a dokonale promíchejte. Nejdříve vařečkou, poté rukama.Těsto by mělo být nelepivé. Přikryjte utěrkou a nechte půl hodinky odležet.
- Mezitím si připravte náplň. Tempeh dejte spolu s vodou a sójovou omáčkou do nožového mixéru a umixujte na tužší pastu.
- Jarní cibulku nakrájejte na jemno a zamíchejte do tempehové pasty.
- Nyní máte jdeme na válení těsta. Neobejde se to bez mírného podsypávání moukou, aby těsto nelepilo. Máte dvě možnosti. Jednodušší by bylo vyválet dva stejně velké cca 2 mm pláty těsta, na jeden naklást náplň a přikrýt druhým plátem, nakrájet čtverečky a "zapečetit". Ale protože já nemám smysl pro válení, jsou pro mě dva stejné pláty nadlidský výkon. Už vidím těch odřezků co by mi zbylo. Pro ty z vás, kteří jsou stejně (ne)zruční jako já (nebo jednoduše nemáte místo, kam odložit první plát těsta): vyválejte plát, nakrájejte ho na malé obdelníky a náplň umístěte blíže k jedné straně (aby náplň byla po přeložení na čtverec uprostřed). Z obdelníčků utvořte přeložením přes náplň čtverce.
- Prsty stlačte okraje k sobě, aby se neodlepovaly. Nakonec udělejte vidličkou "ozdobné" okraje.
- Ravioli házejte do osolené vroucí vody a nechte vařit 2-3 minutky. Doporučuji nedělat všechny najednou, ale asi po 10 kouscích. Vždy naházet, promíchat, povařit, vyjmout. A znovu. Ravioli vytahujte děravou naběračkou a zakápněte trochou oleje, aby se nelepily k sobě.
- Podávejte se svou oblíbenou omáčkou na těstoviny. Ať už nějakou rajčatovou nebo třeba "sýrovou".
Úžasnej recept, musím vyzkoušet.
OdpovědětVymazatK tempehu.. Dřív jsem ho nesnášela, ale v poslední době jsem mu docela přišla na chuť. Mezi všema náhradama masa u mě ale vede Seitan <3
Děkuju :)
VymazatFakt jo? TAk u mě byl tempeh láska na první ochutnání.. Každopádně je to hodnotná součást jídelníčku ;)
Seitan je ale taky dobrota :)
Chcela by som sa opytat, slo by urobit aj z inej muky? Mam doma spaldovu iba hrubu ale zato mam hladku zitnu ... hm ...
OdpovědětVymazatNo, žitná mouka obsahuje méně lepku... Možná by šlo část nahradit, ale dělat komplet z žitné mouky nevim nevim... Každopádně dobrý podnět, zkusím něco na způsob žitných těstovin ;)
VymazatJá dělám švestkové knedlíky jen z žitné jemně mleté mouky (jinou doma většinou nemám :-) ), smíchám ji s vodou, solí, jedlou sodou a mám takovou směs "no egg". Tak možná to pojí ta směs, ale jinak žitná mouka je fajn :-) Ale když už jsme u těch těst...chtěla bych poprosit, jestli by nebyl nějaký recept na vegan vánočku...:-) Jinak blog moc chválím, je tady hodně inspirace.
VymazatDěkuju moc :)
VymazatJinak směs "no egg" pojí určitě, je to vlastně veganská náhrada vajec ;) Asi budu muset zkusit nějaké ty žitné těstoviny, ať mám odpověď na všechny dotazy :D
Já se přiznám, že vánočku nedělám... Ono přiblížit se klasické vánočce by bylo obtížné (pokud chci používat celozrnnou mouku, což chci) a stejně mně vánočka nikdy moc nechutnala... :o Když máme chuť na něco kynutého a svátečního, dělám datlový kringel: http://veg-ethique.blogspot.cz/2014/04/kynuty-kringel-s-datlemi.html
Dobrý den, na Vaše stránky jsem narazila náhodou, při brouzdání v komentářích na stránkách Jíme jinak a jsem moc ráda, máte podobný "vkus" na jídlo jako já. Dneska jsem zkusila tyto ravioli a byly suprové. Do těsta jsem teda musela přidat více vody než uvádíte, ale s těstem se krásně pracovalo, nelepilo, takže určitě budu dělat i s jinými náplněmi. Díky za krásný blog a přeji hodně kulinářských úspěchů!!!! Petra
OdpovědětVymazatKrásné ráno :)
VymazatJojo, na Jímejinak občas chodím "očumovat" :D Holky to mají všechno dokonale zmáknuté, ale já nejsem tak striktní.. Beru si inspiraci z několika výživových směrů a dělám si z toho takový svůj, který mi vyhovuje, aby to nebylo jednotvárné...
Ony ty poměry mouka:voda jsou vždy trochu problematické, každá mouka saje trochu jinak, záleží na čerstvosti, jemnosti,... Ale evidentně jste si hravě poradila a jsem ráda, že se recept povedl :)