Tak se po delší odmlce hlásím s novoročním receptem. Protože mi Ježíšek nadělil novou knížku, rozhodla jsem se, že první recept bude právě z ní. No dobře, sama jsem si jí musela objednat, zaplatit a nechat poslat, takže jsem vlastně sama sobě Ježíškem... Překvápko to tedy nebylo, ale i tak jsem se na ní těšila.
Jedná se o knížku The New Enlightened Eating od Caroline M. DuPont. Caroline studuje a vyučuje celostní přístup ke zdraví již přes 20 let. Učí na kanadské škole přirozené výživy, a to především přípravu jídla - no řekněte, není to ideální job?
Kouzlo této polévky spočívá v tom, že je velmi jednoduchá. Žádné smažení cibulky, žádné složité kulinářské kreace. Večer dáte namočit hrách, ráno slejete, propláchnete, přidáte nakrájenou zeleninu, zalijete vodou a dáte vařit. Přidáte sůl, rozmixujete a hotovo. I proto, že se základ nezasmažuje je polévka velmi jemná, nasládlá, ale trochu nevýrazná. To ale nepovažuji za zápor, pro děti je ideální a dospěláci si přidají trochu ume octa nebo sójové omáčky. Já jsem si přidala i trochu toho Kayenského pepře, je přeci zima ne?
Polévka ze žlutého hrachu
(6 porcí)
Suroviny:
1 hrnek žlutého půleného hrachu
1 cibule
2 střední mrkve
1 velký nebo 2 malé batáty
3 stonky řapíkatého celeru (já dala kousek obyčejného, řapíkatý jsem neměla)
2 bobkové listy
1 čajová lžička oregána
1 čajová lžička soli
na dochucení: ume ocet, sójová omáčka, kayenský pepř
na posypání: opražená nebo sušená naklíčená semínka
Postup:
- Hrách nasypte do hrnce, zalijte vodou a nechte přes noc odmočit.
- Druhý den hrách propláchněte, přidejte do hrnce na kostičky nakrájené batáty, mrkev, celer, najemno nakrájenou cibuli, bobkový list, oregáno a zalijte vodou.
- Přiveďte k varu a vařte pod pokličkou na mírném ohni dokud se nebude hrách rozpadat. Trvá to poměrně dlouho, asi 1 a 1/2 hodiny. Pokud jste v časovém presu, vemte si na pomoc tlakový hrnec.
- Ke konci vaření přidejte sůl. Sůl nedávejte hned na začátku, protože by se hrách dobře neprovařil
- Vyjměte bobkové listy. Polévku rozmixujte tyčovým mixérem do hladka.
- Pokud je na vás polévka mdlá, přidejte ume ocet a sójovou omáčku, popřípadě kayenský pepř.
- Podávejte posypané opraženými nebo sušenými naklíčenými semínky.
Totalne potvrdzujem tvrdenie ze pre deti je idealna. Dcera je "anorekticka" zo zasady neje nic ( ma 5 rokov a najradsej by zila na cokolade ) a aj k tejto polievke si sadala s pusou vykrivenou hnusom ... nakoniec jej tak chutila ze si pridavala :-)
OdpovědětVymazatTAk to mě hrozně moc těší :)
VymazatMě tento recept taky zaujal, nedávno jsem si koupila tlakáč, ale ještě jsem ho nepoužila (asi se ho bojím nebo co...). Jak douho by se polévka dělala v tlakáči? Děkuji!
OdpovědětVymazatTlakáče netřeba se bát :) Já ho používám minimálně jednou týdně, luštěniny udělá rychle a krásně do krémova. Pokud bude hrách přes noc namočený tak myslím, že 20-30 minut..
VymazatTahle polévka je luxusní! Chutná opravdu celé rodině a většinou se sní na posezení. Děkuji za super recept :)
OdpovědětVymazatJé, tak to jsem moc ráda ;)
VymazatTak jsme měli dnes k obědu. Já i syn (1,5 roku) jsme byli nadšení!! Polévka je opravdu výborná. A dělala jsem v tlakovém hrnci :) mám jej asi 2 měsíce a vynáším ho do nebes :DD vařila jsem cca 20 min., a to jsem hrach máčela jen 1 hodinu, protože jsem zase na poslední chvíli vymýšlela co vařit a krásně se to uvařilo, skoro netřeba mixovat.
OdpovědětVymazatJinak syn si libuje ve většině Tvých vynikajících receptech, nejoblíbenější je u nás pečená cizrna - to si sedne na schodek, kam dávám vychladit a zobe jak kuřátko :), hlívový guláš také číslo jedna, rýžové palačinky - mňamka, pohankový chlebík (už jediné pečivo u nás),cookies berem vždy na cesty.. no a tak bych mohla pokračovat dál a dál..A tímto moc moc děkuji za skvělou inspiraci, kterou mi Tvů blog poskytuje a mám po starostech co se stravou pro syna, neboť už v tomto věku klasickou stravu (u babičky a vyjímečně doma) odmítá. Nejsem vegan, ale 90 % stravy máme rostlinné kvůli spoustě předností :)
Tak super, že chutná! A celkově děkuji za důvěru při zkoušení všech receptů! Každý nemusí být hned vegan, mě hrozně moc těší, že recepty inspirují k omezení živočišné stravy.. A každé omezení považuji za úspěch pro obě strany ;)
VymazatAno, tato polévka je pro děcka ideální, umím si představit, že jim takovéhle sladké chutě šmakují... Až nastane můj čas, myslím, že jí také budu vařit často ;) A tlakáč je skvělý pomocník, když dávám luštěniny namočit na 24 hod, stačí pak v tlakáči 2-3 min a jsou akorát na skus :)
Dobrý den,
OdpovědětVymazatKdyž už jsme u polévek... Já, jako milovnice pohanky, bych Vam ráda zdědila jak ji používám. Polevku zboznuji tuto: 1l slepičího vývaru s cibuli a mrkví, jedna na kostičky nakrájená brambora, po jejím uvaření 100g pohanky a nakonec sůl, pepř, 2-3 stroužky česneku a hodně petrželové natí.
Pak hlavně jako přílohu ke všemu možnému, mám rada zdravé jídlo ale maso asi nikdy nevysadim, tak že s pohankou klidně i guláš :-)
A za studena je výborna uvarena s čerstvou šalotkou a tuňákem v olivovém oleji :-)
Jsem ráda že jsem narazila na Vaše recepty, nenechali mě spát do půlnoci a ke snídani byli samozřejmě Pohankové palačinky a k obědu pohankova kaše s dušenou hlivou na cibulce :-)
Děkuji za inspiraci a přeji hodně štěstí ve zkoušení všeho nového :-)