neděle 28. července 2013

Hráškovo-mátová polévka

Když jsem prvně o této kombinaci slyšela, říkala jsem si: "Tady se asi někdo zbláznil..." Potom jsem se ale vícekrát setkala s tvrzením, že máta a hrášek jsou pomalu nejlepší kamarádi. Hm, tak proč to nevyzkoušet a uvidíme.

Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že nám nad barákem vysázeli plné pole hrášků? Tedy ne plné pole, roste tam společně s ječmenem. Co jsem tak pochopila, je to tak kvůli společnému pěstování, kdy vlastně ječmen poskytuje hrášku oporu, aby se měl po čem plazit. Na polévku jsem měla zálusk již delší dobu, lusky bych si klidně i koupila. Na druhou stranu proč, když můžu vyběhnout v pantoflích ven a nasbírat si košík lusků sama :) To je luxus, že?
Musím uznat, že polévka mi moc chutnala. Je taková svěží, prostě letní :) A když jí necháte vychladnout, je to ideální lehký obídek do horkých dní.

Máta peprná
Máta má blahodárné účinky na činnost trávicího ústrojí. Bohaté aroma aktivuje slinné žlázy a trávicí enzymy. V západních zemích se proto hojně využívá v různých předkrmech. Máta pomáhá odstraňovat křeče, povzbuzuje vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Když cítíte, že nemáte v břiše zrovna jako v pokojíčku, pomůže šálek mátového čaje.  
Inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Mentol vyvolává také pocit chladu a znecitlivuje, proto se ztrácí nepříjemné pocity jako je například svědění. Při nechutenství se podává mátový čaj, máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy. Mátový olej, který se získává z listů máty využívají lidé, kteří často cestují a chtějí předejít nevolnostem. 
Silná vůně máty také má také vynikající účinky na dýchací systém a toho se využívá při léčbě různých dýchacích onemocnění. Velmi efektivně uvolňuje nos, zklidňuje krk, průdušky i plíce a léčí různé dýchací choroby jako astma nebo kašel. 

Máta má také antiseptické, antivirové a antimikrobiální účinky. Pro svěží dech a proti rozmnožování bakterií v ústech, zubech a jazyku můžete požvýkat pár lístků máty. 

A v neposlední řadě je máta dobrá také na pleť. Proto se často využívá k léčbě akné, kousnutí hmyzem i popálenin. A to nemluvíme o dekorativních vlastnostech máty - no kdo ještě neviděl pokrm nebo nápoj, který by zdobilo pár mátových lístků?


Pozor však na soustavné používání máty - může být návykové, tudíž ztrácí na účinnosti. Navíc může vést k poruchám krevního obrazu! 


Hráškovo-mátová polévka
(inspirace zde)

Suroviny:
1 cibule
3 polévkové lžíce oleje
6 šálků vyloupaného hrášku
5 šálků horkého zeleninového vývaru nebo vody
3/4 šálku mátových listů
šťáva z 1 citrónu
sůl

Postup: 
  1. V hrnci si rozehřejte 3 polévkové lžíce oleje. Cibuli nakrájejte nadrobno a nechte na oleji zesklovatět.
  2. Přidejte špetku soli, hrášek a horký vývar nebo vodu a nechte lehce vařit asi tak tři minuty.
  3. Odstavte, přidejte šťávu z jednoho citrónu, opláchnuté mátové listy a důkladně promixujte tyčovým mixérem, dokud nedosáhnete hladké konzistence.
  4. Dle chuti můžete přisolit a popřípadě osladit agávovým sirupem.
Můžete podávat ozdobené čerstvou mátou, pokapané olivovým olejem nebo při zvláštních příležitostech rostlinnou smetanou :)


Zdroje:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za každý komentář.
Pokud Vám neodpovím, neznamená to ignoraci, ale jednoduše jsem Váš komentář přehlídla. Nebojte se napsat znovu ;)