Tak zvaný celerový špek si dělám celkem často. Vlastně necháte na oleji osmahnout cibulku s celerem a solí. I jen takhle bez ničeho jiného je to výborné. Ale pokud chcete udělat dojem, přidejte uzené tofu nebo ještě lépe uzený tempeh. To vám zaručuji, že si budou mlaskat i zapřísáhlí masožravci.
Nevím proč, ale tempeh i tofu vždy spotřebovávám na hranici trvanlivosti. Nakoupím nějaké to tofu a pak ho skrblim v lednici tak dlouho, dokud prostě skoro neprojde. Je to asi tím, že ho celou dobu šetřím na něco "lepšího" a přece nebudu vařit z polotovaru, když si můžu udělat něco hodnotnějšího. Takže milé tofu nebo tempeh většinou skončí spíše jako mlsání k vínku, které je také občas potřeba :) Ale tentokrát jsem uzený tempeh (hádám, že pár dní prošlý) použila na přípravu těchto úžasných knedlíků.
Těsto na knedlíky jsem zvolila své osvědčené z pohankové krupice, které jsem použila již u receptu na švestkové knedlíky. Jemná pohanková chuť skvěle ladí k jemné křenové omáčce i celerovému špeku.
"Špekové" knedlíky s křenovou omáčkou
(množství na 16 knedlíčků)
Suroviny:
Těsto:
500 ml vody
200 gramů pohankové krupice
1 čajová lžičky soli
100 gramů hladké pohankové mouky + 20 gramů na vál
1 polévková lžíce chia semínek + 3 polévkové lžíce vody
"Špek"
půlka celeru
2 cibule
1 uzený tempeh nebo uzené tofu
sůl
Křenová omáčka
1 cibule
2 petržele
750 ml vody
křen
sůl
1 polévková lžíce neběleného kukuřičného škrobu
3 čajové lžičky tahini pasty
1 čajová lžička světlé miso pasty (nemusí být)
Postup:
- Těsto na knedlíky začněte připravovat s dostatečným časovým předstihem, protože krupice by měla být dokonale vychlazená, než se dáte do samotného dělání knedlíků. Do hrnce nalijte 500 ml vody, přidejte jednu čajovou lžičku soli a přiveďte k varu.¨
- Když se voda začne vařit, ztlumte oheň a za stálého míchání vsypte uvedené množství pohankové krupice. Nechte 2 minutky vařit. Směs by měla být hodně hustá. Nechte vychladnout.
- Mezitím si udělejte "špek". Cibuli nakrájejte na jemno a celer na malé kostičky. Na pánvi rozpalte olej, vhoďte cibuli s celerem, posolte a restujte dozlatova. Stačí občas promíchat, ale trvá to celkem dlouho, nějakých dvacet minut. Těsně před koncem přidejte na kostičky nakrájený tempeh nebo tofu a ještě minutku restujte. Odstavte a nechte vychladnout.
- Až budete mít krupici i špek studený, smíchejte v hrnku 1 polévkovou lžíci chia semínek a 3 polévkové lžíce vody. Nechte odležet minimálně 15 minut.
- Nyní je čas na to, udělat si základ na křenovou omáčku. Cibuli nakrájete najemno, petržel oloupejte a nakrájejte na kostky. Na oleji nechte zesklovatět cibulku, přidejte nakrájenou petržel, sůl a restujte dvě minutky. Ohřejte si vodu a pomalu jí přilévejte. Přiklopte pokličkou a nechte lehce vařit asi 15 minut.
- V čase, kdy se začíná vařit omáčka si udělejte knedlíky. Do studené krupice (bude ve formě takové cihličky) přimíchejte odstátá chia semínka a 100 gramů hladké pohankové mouky. Těsto rukama řádně propracujte.
- Těsto vyklopte na vál, udělejte z něj váleček a nakrájejte na 16 kousků.
- Každý kousek obalte v mouce a udělejte placičku. Na jednotlivé placičky navrstvěte špekovou směs.
- Placičku i se špekem vemte do dlaně, zabalte a udělejte knedlík. Nebojte se přitlačit, aby se knedlíky nerozpadaly.
- Knedlíky naházejte do vroucí osolené vody a vařte, dokud nevyplavou. Obvykle to trvá nějaké 2 - 3 minutky.
- Petržel už by nyní měla být měkká. V troše vody si rozmíchejte 1 polévkovou lžíci kukuřičného škrobu a za stálého míchání přilijte do hrnce. Za stálého míchání nechte 2 minutky provařit. Odstavte.
- Nastrouhejte si křen a přidejte ho do hrnce s petrželí. Je důležité křen přidat až v této fázi a ne dříve. Ztratil by totiž na své pálivosti. Vše důkladně promixujte tyčovým mixérem do hladka. Přidejte 3 čajové lžičky sezamové tahini pasty a 1 čajovou lžičku světlé miso pasty a ještě jednou promixujte. Podle chuti dosolte, popř. přidejte stouhaný křen.
- Knedlíky nandejte na talíř a polejte křenovou omáčkou. Pokud vám zbyl špek, můžete jím knedlíky ještě posypat.
Dělala jsem podle návodu (pohankovou krupici jsem neměla, použila jsem obyč pšeničnou), ale pohankové mouky jsem musela dát mnohem víc, než uvedených 100g - těsto bylo velmi lepivé. Nicméně přidala jsem až do požadované hustoty a pak už se povedlo. Výsledek ocenil i manžel, zapřisáhlý odpůrce celeru v jakékoliv podobě :D Díky! Hana
OdpovědětVymazatEvidntně jste si ale poradila :) Vždy je dobré řídit se vlastním rozumem a když se těsto nezdá, upravit podle svého ;) Je možné, že krupice saje trochu méně, nevím, ještě jsem jí neměla :o
VymazatJojo, takto orestovaný celer je lahůdka, chutná nám jen tak, třeba s kroupami :)